Світова організація торгівлі (СОТ)
Опубліковано 05 квітня 2021 року о 13:41

Світова організація торгівлі (СОТ) міжнародна організація, метою якої є розробка системи правових норм міжнародної торгівлі та контроль за їх дотриманням. Головними цілями Організації є забезпечення функціонування системи міжнародних багатосторонніх торговельних відносин, поступове скасування митних і торговельних обмежень, забезпечення прозорості торговельних процедур, підвищення економічних можливостей країн через міжнародну торгівлю тощо.   

СОТ була створена у січні 1995 року після підписання Марракеської багатосторонньої угоди у м.Марракеш (Марокко). СОТ стала наступницею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), укладеної після Другої світової війни.

Секретаріат СОТ знаходитьcя у Женеві, Швейцарська Конфедерація (Rue de Lausanne, 154, William Rappard Centre).

Очолює СОТ Генеральний директор Нгозі Оконджо-Івеалу (2021-2025 рр.). Нгозі Оконджо-Івеала стала першою жінкою та першою африканкою, яка очолила СОТ. ЇЇ попередник Роберто Азeведо (Бразилія) перебував на посаді з 2013 р. по 2020 р.

Членами СОТ є 164 країни.

Офіційними мовами СОТ є англійська, французька та іспанська.

СОТ має свій Секретаріат. 

Конференція Міністрів СОТ є найвищим керівним органом Організації, а Генеральна Рада (до складу якої входять повноважні представники членів) має повноваження приймати рішення у періоди між Конференціями, вона виконує також функції нагляду за торговельною політикою та врегулюванням суперечок. Основоположними принципами СОТ є:

 • режим найбільшого сприяння;
 • національний режим;
 • зниження торговельних бар’єрів;
 • прозорість та передбачуваність через дотримання зобов’язань за підписаними угодами;
 • сприяння чесній конкуренції;
 • сприяння розвитку та економічному зростанню.

У рамках ГАТТ було проведено вісім раундів багатосторонніх переговорів, спрямованих на лібералізацію торгівлі, скасування тарифних обмежень та зниження митних зборів. У ході переговорів було укладено угоди, що формують основу нормативно-правової бази СОТ, основними з яких є ГАТТ, Генеральна Угода з торгівлі послугами (ГАТС), Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), Угода про врегулювання суперечок, Угода про сільське господарство, Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, Угода про технічні бар'єри в торгівлі, Угода про правила походження, Угода про субсидії та компенсаційні заходи, Угода про захисні заходи та Угода із спрощення процедур торгівлі. 

Основними функціями СОТ є:

Україна і СОТ

Процес вступу України до СОТ розпочався 30 листопада 1993 року, коли до Секретаріату ГАТТ було подано офіційну заявку Уряду України про намір приєднатися до ГАТТ. 5 лютого 2008 року у Женеві відбулося засідання Генеральної Ради СОТ, на якому було підписано Протокол про вступ України до СОТ.

10 квітня 2008 року Верховна Рада України прийняла законопроект «Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі». 16 квітня 2008 року Закон про ратифікацію був підписаний Президентом України. Згідно з процедурами СОТ, 16 травня 2008 року Україна стала повноправним членом цієї Організації.

Вступ України до СОТ відкрив перспективи для розвитку національної економіки. Україна на абсолютно рівних умовах та правах з іншими членами організації бере безпосередню участь у формуванні новітніх правил торгівлі на світовому ринку у рамках поточного раунду багатосторонніх торговельних переговорів з метою максимального врахування національних інтересів нашої держави у торговельно-економічній сфері.

Як член СОТ Україна отримала право використовувати механізм врегулювання суперечок в рамках СОТ, що сприяє справедливому вирішенню будь-яких суперечок з приводу дотримання положень угод СОТ, які можуть виникнути у країни з її торговими партнерами. У рамках зазначеного механізму було позитивно вирішено ряд важливих питань, а саме  дискримінаційного оподаткування, ліцензування деяких видів української продукції. Україна продовжує використовувати цей механізм СОТ, оскільки це є частиною системних зусиль, спрямованих на забезпечення та розширення присутності українських товарів на інших ринках.

Набуття Україною членства в СОТ створило необхідні передумови для підписання у червні 2010 року Угоди про вільну торгівлю з Європейською асоціацією вільної торгівлі (Норвегія, Швейцарія, Ісландія та Ліхтенштейн), яка набрала чинності з 1 червня 2012 року; стало потужним стимулом для започаткування переговорів з Європейським Союзом щодо створення зони вільної торгівлі. Політичну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом України було підписано 21 березня 2014 року. Економічну частину цієї угоди було підписано 27 червня 2014 року.

Уряд України здійснює активну зовнішньоторговельну політику шляхом участі нашої країни у багатосторонніх торговельних переговорах та проводить ефективну роботу, спрямовану на реалізацію переваг членства України у СОТ з метою розширення експортних можливостей вітчизняних товаровиробників та захисту економічних інтересів держави на зовнішніх ринках.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) - є центральним органом виконавчої влади відповідальним за співробітництво України з СОТ. 

Детальну інформацію про стан співробітництва України в рамках СОТ можна знайти на веб-сайті Мінекономіки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux