Конференція з роззброєння (КР) (розташована у м.Женева, Швейцарія) у своєму нинішньому форматі була заснована у 1978 р. згідно з положеннями Заключного документу Першої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН з роззброєння. Конференція підзвітна у своїй діяльності Генеральній Асамблеї ООН, фінансується за рахунок бюджету ООН та призначена для ведення переговорів з роззброєння та контролю над озброєннями на багатосторонній та консенсусній основі. КР вважається єдиним постійним переговорним органом світового співтовариства у цій галузі.
Кількість держав-членів КР – 65. Останній раз до членського складу КР у серпні 1999 р. було прийнято Еквадор, Ірландію, Казахстан, Малайзію та Туніс. Україна набула членства в червні 1996 року.
Головування на КР здійснюється на ротаційній основі між державами-членами; активна фаза головування охоплює 4 тижні сесійної роботи (6 головуючих протягом року). Останній раз Україна головувала на зазначеному форумі у 2019 р.
Порядок денний Конференції є незмінним протягом останніх 10 років і включає в себе питання:
В рамках КР та її попередників (Комітет 18-ти, Конференція комітету з роззброєння) в різний час було розроблено та укладено низку важливих міжнародних угод:
Водночас, понад двадцять років КР не може розпочати свою субстантивну діяльність у зв’язку з відсутністю консенсусу стосовно змісту щорічної Програми роботи, що є результатом розбіжностей у поглядах держав-членів стосовно пріоритетів роботи цього форуму, зокрема з питань укладення Договору про заборону виробництва матеріалів, що розщеплюються для ядерної зброї та інших вибухових пристроїв та його можливої сфери регулювання.
Незважаючи на триваючу неспроможність КР розпочати субстантивну роботу з вироблення міжнародних договорів у галузі контролю над озброєннями та роззброєння, платформа належним чином використовується представниками України, за підтримки делегацій демократичного табору, для регулярного привернення уваги міжнародної спільноти до підривних дій РФ та контрольованих нею терористичних угруповань, спрямованих проти України, планів Росії з ракетно-ядерної мілітаризації Криму, що негативно впливає на стан глобальної безпеки, в цілому, та режим нерозповсюдження, зокрема.
У цьому контексті, одним із пріоритетних завдань для України в роботі КР залишається розробка оновленого та посиленого багатостороннього юридично-зобов’язуючого документа про надання гарантій безпеки неядерним країнам, в т.ч. нашій державі, від застосування або загрози застосування ядерної зброї проти них, що обумовлюється, серед іншого, конкретним внеском України у справу роззброєння та нерозповсюдження зброї масового знищення - добровільним позбавленням свого, третього в світі за потужністю, ядерного арсеналу.