Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) є незалежною гуманітарною організацією, покликаною забезпечувати захист жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів.
МКЧХ зареєстрований як асоціація відповідно до Цивільного кодексу Швейцарії.
МКЧХ був заснований у 1863 р. уродженцем Швейцарії Анрі Дюнаном, а також стояв у витоків Міжнародного Червонохресного руху, основним завданням якого є надання надзвичайної гуманітарної допомоги постраждалому населенню, зокрема в умовах збройних конфліктів.
МКЧХ є однією з складових частин Міжнародного Червонохресного руху, який також об’єднує Федерацію товариств Червоного Хреста і Червоного півмісяця (МФТЧХ) та 191 національні товариства Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Під час збройних конфліктів як міжнародного, так й неміжнародного характеру, МКЧХ надає захист та допомогу жертвам війни як серед військовослужбовців, так і серед цивільного населення, зокрема – військовополоненим, цивільним інтернованим особам, хворим/пораненим, цивільному населенню на окупованій території тощо.
МКЧХ є єдиною у світі організацією, яка була тричі нагороджена Нобелевською премією миру – у 1917, 1944 та 1963 рр.
Відповідно до Статуту МКЧХ, метою Організації є відстоювання та поширення основоположних принципів Міжнародного Червонохресного руху (гуманності, неупередженості, нейтралітету, універсальності тощо), виконання покладених Женевськими конвенціями завдань із забезпечення дотримання норм міжнародного гуманітарного права під час збройних конфліктів, а також ведення роз’яснювальної роботи серед причетних міністерств та відомств щодо застосування гуманітарного права під час збройних конфліктів.
Згідно з прийнятими в Комітеті модальностями роботи, контакти МКЧХ з сторонами збройних конфліктів відбуваються на засадах конфіденційного діалогу.
Структура МКЧХ
Органами управління МКЧХ є Асамблея (верховний орган управління), Рада Асамблеї (допоміжний орган, якому Асамблея делегує низку своїх повноважень) та Директорат (виконавчий орган).
Головою Асамблеї та вищою посадовою особою організації є Президент МКЧХ. З 1 жовтня 2022 р. цю посаду обіймає Мір’яна Сполярич (Швейцарія). Президент МКЧХЧ представляє організацію у відносинах з державами-сторонами Женевських конвенцій.
Генеральним директором МКЧХ є П’єр Кренбюль, до компетенції якого входять адміністративно-організаційні питання, пов’язані з підтримкою роботи штаб-квартири організації.
Фінансування діяльності МКЧХ, зокрема його гуманітарних операцій, здійснюється за рахунок добровільних внесків держав-донорів.
У 2023 році МКЧХ зіткнувся з серйозною фінансовою кризою, результатом якої стало істотне скорочення штату організації (на 4000 осіб) та польових операцій (було закрито 23 операції в 350 локаціях в різних країнах світу). В 2023 р. бюджет МКЧХ був переглянутий з 2,8 млрд. до 2,4 млрд. шв. фр.
У 2025 р. МКЧХ планує мобілізувати 2,17 млрд. шв. фр., що майже дорівнює бюджету 2024 р.
Основними стратегічними напрямами діяльності МКЧХ:
1. Підвищення ефективності роботи МКЧХ, зокрема, шляхом:
- забезпечення поваги до міжнародного гуманітарного права під час збройних конфліктів;
- забезпечення доступу до постраждалого населення для надання гуманітарної допомоги;
- аналіз впливу та пом’якшення наслідків для постраждалого населення таких явищ, як зміна клімату, природні катастроф, пандемії тощо;
2. Посилення багатостороннього підходу в роботі, зокрема, шляхом:
- більш широкого залучення постраждалого населення до процесу визначення його потреб та належного гуманітарного реагування;
- залучення, утримання та професійний розвиток кваліфікованого персоналу як в штаб-квартирі, так й в країнових офісах МКЧХ;
- подальшого розвитку стосунків як з членами Червонохресного руху, так і з іншими партнерами для покращення розуміння ситуації на місцях.
3. Заохочення дискусій на теми, що стосуються правових та політичних аспектів роботи МКЧХ, з метою зміцнення поваги до життя та гідності людей, що постраждали внаслідок збройних конфліктів, а також до нейтральної, неупередженої та незалежної гуманітарної діяльності МКЧХ.
Співпраця України з МКЧХ в контексті російсько-української війни
Відносини між Україною та МКЧХ регулюються Договором між Урядом України і Комітетом про відкриття Місії МКЧХ в Україні від 05.12.1995 р. (набув чинності 14.07.2004 р.).
У зв'язку з окупацією АР Крим та російською агресією на сході держави Місія МКЧХ в Україні розпочала свою роботу у квітні 2014 р.
Штат Місії МКЧХ (з урахуванням регіональних офісів) наразі нараховує понад 900 співробітників. Крім центрального офісу в Києві, відділення МКЧХ розміщені в 7 містах України (Вінниця, Дніпро, Львів, Одеса, Полтава, тимчасово окуповані Донецьк та Луганськ).
З березня 2023 року Главою Місії МКЧХ є Юрг Еглін (Швейцарія).
Діяльність МКЧХ в Україні впродовж 2014 – 2021 рр.
У згаданий період МКЧХ на регулярній основі надавало гуманітарну допомогу постраждалому цивільному населенню, зокрема на ТОТ України. За даними організаціями, у згаданий період понад 3 млн. громадян України були охоплені різними видами допомоги від МКЧХ (продовольча, непродовольча, фінансова, психологічна тощо) на загальну суму майже 360 млн. дол. США.
Місія МКЧХ активно долучалась до підтримки зусиль української сторони, спрямованих на протидію виникненню та поширенню спалахів COVID-19 в Україні. Завдяки підтримці Президента України В.Зеленського 2 квітня 2020 р. було оперативно забезпечено авіатранспортування з м. Женева гуманітарного вантажу надзвичайної допомоги, зібраної Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), вагою майже 13 тон та обсягом 39,3 куб. м., який складався з медичних інструментів, матеріалів, а також дезінфікуючих засобів та медичних масок/респіраторів.
Діяльність МКЧХ в Україні впродовж 2022-2024 рр.
МКЧХ надає важливу підтримку гуманітарним зусиллям України, спрямованим на мінімізацію наслідків повномасштабного російського вторгнення.
Попри істотне скорочення бюджету організації впродовж двох останніх років, гуманітарна операція МКЧХ в Україні залишається його найбільшою та пріоритетною операцією в світі. Бюджет операції МКЧХ в Україні у 2024 р. склав 258,3 млн. шв. фр., що сумарно дорівнює бюджетам його другої та третьої операцій у світі, відповідно, в Сирії (142,2 шв. фр.) та Ємені (126,2 млн. шв. фр.).
В 2022-2023 рр. на цілі гуманітарної допомоги в Україні МКЧХ витратив 627,7 млн. шв. фр., зокрема у 2022 р. видатки за відповідними операціями склали 381,6 млн. шв. фр., а в 2023 р. - 245,7 млн. шв. фр.
В плані донорської підтримки гуманітарна діяльність МКЧХ в Україні помітно вирізняється на тлі його інших операцій, які відчувають істотний брак фінансування. Згадане свідчить про довіру та важливість, яка надається провідними державами-донорами, які є нашими партнерами, роботі МКЧХ в Україні.
Впродовж 2024 року МКЧХ, зокрема:
- понад 50 тис. громадян України отримали фінансову/непродовольчу допомогу;
- надав продовольчу допомогу для понад 21 тис. осіб на прифронтових територіях;
- надав медичне устаткування та ліки для понад 42 лікарень; 11 лікарень отримали допомогу з ремонтом;
- охопив понад 100 тис. людей інформацією щодо мінної небезпеки;
- покращив доступ до води, опалення та електрики для майже 460 тис. млн. осіб шляхом підтримки комунальних підприємств та допомоги у відновленні пошкоджених систем життєзабезпечення;
- надав допомогу (матеріали, готівка) для понад 1,2 тис. родин для відновлення пошкодженого житла;
- передав генератори, трансформатори та насоси для соціальних установ, зокрема лікарень, надавачів комунальних послуг;
- провів тренінги для понад 400 військовослужбовців, співробітників Нацполіції України щодо дотримання МГП та міжнародного права прав людини;
- надав фінансову допомогу для понад 600 родин зниклих безвісти осіб та незаконно утримуваних цивільних;
- продовжував зміцнювати потенціал гуманітарного реагування Товариства Червоного Хреста України шляхом надання відповідної ресурсної підтримки.
Основними напрямками діяльності МКЧХ в Україні є:
- підтримка сфери охорони здоров’я та невідкладної медичної допомоги (підтримка медичних закладів ліками, обладнанням, матеріалами тощо; психологічна допомога постраждалим; тренінги для спеціалістів з ментального здоров’я та психосоціальної підтримки; постачання комплектів першої допомоги; евакуація поранених та хворих);
- задоволення базових потреб (продовольчі та непродовольчі товари; грошова допомога; ковдри, обігрівачі, тверде вугілля для опалення житлових будинків; продуктові, гігієнічні набори, предмети побуту; допомога соціальним установам);
- критично важлива інфраструктура та термінова допомога з житлом (передача хімреагентів для водоочищення, постачання обладнання та матеріалів для ремонту водоканалів, постачання питної води, відновлення електропостачання; відновлення лікарень, амбулаторій; підтримка підприємств теплопостачання; забезпечення генераторами, трансформаторами; ремонт житлових будинків, соціальної інфраструктури);
- захист життя на гідності, дотримання міжнародного гуманітарного права (забезпечення комунікації родин з військовополоненими, утримуваними цивільними; розшук зниклих безвісти, грошова допомога сім’ям, які втратили рідних, чиї рідні зникли безвісти або утримуються у несвободі внаслідок вторгнення росії; допомога судово-медичним установам, пенітенціарним установам; протимінна діяльність; тренінги для офіцерів ЗСУ та Нацполіції з міжнародного гуманітарного права; підтримка гідного поводження з тілами померлих та сприяння обміну тілами загиблих військовослужбовців).
- зміцнення потенціалу Товариства Червоного Хреста України з надання гуманітарної допомоги.
Від початку повномасштабної російської війни проти України було налагоджено тісну співпрацю з Комітетом, зокрема, за такими першочерговими напрямками:
створення гуманітарних коридорів для забезпечення евакуації цивільного населення та доправлення гуманітарних вантажів до українських міст, які перебували в облозі, перш за все, Маріуполя;
спонукання МКЧХ до забезпечення виконання державою-агресором зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом, насамперед в частині гуманітарного доступу до захисників України, які перебувають у полоні на території рф та на ТОТ України в Донецькій та Луганській областях, гуманного поводження з ними, а також доступу до громадян України, зокрема дітей, які були примусово депортовані на територію рф;
повернення тіл полеглих воїнів відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права;
захист цивільного населення та об'єктів критичної інфраструктури;
гуманітарна допомога цивільному населенню з боку МКЧХ Україні;
створення та функціонування Національного інформаційного бюро України для узагальнення даних про українських військовополонених, загиблих, зниклих безвісти, незаконно затриманих окупантами, у тому числі з-поміж мирного населення, а також про громадян України, депортованих/примусово переміщених державою-агресором на свою територію; налагодження обміну відповідною інформацією з Центральним агентством з розшуку (ЦАР) МКЧХ.
Під час регулярних контактів зі штаб-квартирою МКЧХ акцент робиться на необхідності активізації зусиль Комітету з метою забезпечення поваги та виконання росією зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом, насамперед для розширення доступу до українських військовополонених та незаконно затриманих/ув‘язнених цивільних, які утримуються у росії та на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України, забезпечення гідних умов утримання та поводження відповідно до Женевських конвенцій.
Відповідна тематика регулярно обговорюється в ході контактів Постпреда України в Женеві з Президентом та Генеральним директором МКЧХ, директором Європейського бюро МКЧХ, а також Главою Місії МКЧХ в Україні.
Іншими важливими темами, які перебувають в фокусі взаємодії з МКЧХ, є:
- реагування на регулярні російські атаки проти цивільного населення та інфраструктури України, порушень МГП стосовно громадян України з боку держави-агресора, зокрема на ТОТ України;
- дотримання Комітетом вимог законодавства України та міжнародного гуманітарного права під час операційної діяльності на ТОТ України;
- залучення допомоги та можливостей МКЧХ для відновлення критичної інфраструктури України.
Також, МКЧХ активно залучається до процесу повернення депортованих/примусово переміщених українських дітей в Україну, який відбувається за посередництва Катару. Представники МКЧХ, зокрема, беруть участь в супроводі українських дітей на території рф та білорусі; супровід дітей на території України після перетину ними державного кордону здійснюється представниками Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
МКЧХ відіграє важливу роль в пошуку зниклих безвісти, встановлення їхньої долі/місцезнаходження, у т.ч. підтвердження статусу військовополоненого, встановлення родинних контактів. Від початку широкомасштабного російського вторгнення МКЧХ отримав майже 230 тис. дзвінків, листів, ел. повідомлень стосовно пошуку зниклих безвісти військових та цивільних осіб. Лише у 2023 р. МКЧХ зареєстрував найбільшу за декілька десятиліть кількість звернень про розшук – 36000, які стосувались розшуку осіб зниклих безвісти в ході російсько-української війни. В 2023 р. громадяни України направили до МКЧХ 20809 звернень про розшук своїх родичів. Впродовж 2022-2024 рр. через Центральне агентство МКЧХ з розшуку було встановлено долю/місце знаходження майже 9 тис. громадян України, у т.ч. 3947 громадян у 2023 р. Також забезпечено передачу понад 26 тис. листів між військовополоненими та їхніми родинами.
Від початку широкомасштабної війни МКЧХ надає сприяння та бере активну участь в процесі повернення тіл полеглих воїнів. Останній репатріаційний захід мав місце 24 січня ц.р., коли на підконтрольну територію за сприяння МКХЧ було повернуто тіла 757 полеглих українських воїнів.
Результатом цілеспрямованої роботи української сторони стало забезпечення уживання Комітетом в ході публічних комунікацій коректної термінології в контексті посилань на російсько-українську війну та її наслідки.
Контакти на високому рівні
Перебуваючи з візитом в Україні (2-7 листопада 2020 року) Президент МКЧХ був прийнятий Президентом України В.Зеленським, Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем, а також керівництвом Верховної Ради України, Міноборони, МВС, Мінреінтеграції та Мін’юсту.
Під час візиту в Україну (14 - 19 березня 2022 р.) Президент МКЧХ був прийнятий Прем’єр-міністром України Д.Шмигалем, керівниками профільних міністерств України. 3 березня 2022 р. також відбулася телефонна розмова між Д.Шмигалем та Президентом МКЧХ.
30-31 серпня 2022 р. з візитом в Україні перебував Генеральний директор МКЧХ (друга за значимістю посада).
Під час візиту в Україну у грудні 2022 року Президент МКЧХ М.Сполярич мала зустрічі з Керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком, Міністром закордонних справ, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та головами Херсонської та Миколаївської обласних державних адміністрацій.
Постпредством України у Женеві надано сприяння в організації зустрічей Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Д.Лубінця з керівництвом МКЧХ (5 жовтня 2022 р., 6-8 травня 2024 р., а також 12 березня 2025 р., Женева), в ході яких була обговорена тематика забезпечення виконання державою-агресором зобов’язань за МГП.