Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) - допоміжний орган Генеральної Асамблеї ООН.
Метою діяльності УВКБ як гуманітарної організації є забезпечення міжнародного захисту біженців та шукачів притулку, моніторинг дотримання їхніх прав та основних свобод відповідно до норм міжнародного права, а також надання урядам сприяння у добровільній репатріації біженців або їхній інтеграції в країнах-реципієнтах. Учасниками Конвенції 1951 р. про статус біженців та/або Протоколу 1967 р. до неї є 149 держав, у т.ч. Україна.
Хоча тематика внутрішнього переміщення не є мандатною сферою діяльності УВКБ, на відповідне доручення Генасамблеї ООН, Управління також залучається до надання допомоги та захисту внутрішньо переміщених осіб.
УВКБ надає допомогу понад 34 млн. людей у 136 країнах світу.
З 1 січня 2016 р. посаду Верховного комісара ООН у справах біженців обіймає Філіппо Гранді (Італія). Згідно з рекомендацією Генерального секретаря ООН, 26 вересня 2022 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про продовження каденції Ф.Гранді на посаді Верховного комісара до 31 грудня 2025 року.
УВКБ працює в Україні з 1994 року. З травня 2021 р. Представником УВКБ ООН в Україні є Кароліна Ліндхольм Біллінг (Швеція).
Україна є стороною Конвенції 1951 р. про статус біженців та Протоколу 1967 р. до неї, а також Конвенції 1954 р. про статус осіб без громадянства та Конвенції 1961 р. про скорочення безгромадянства.
У 1996 році Уряд України звернувся до УВКБ за допомогою у поновленні інтеграції раніше депортованих народів, які повернулися до Криму. У відповідь УВКБ ООН запровадило масштабну програму з бюджетом 5,3 млн. дол. США, в результаті якої 250 тис. репатріантам було надано допомогу в отриманні українського громадянства.
З урахуванням передового світового досвіду УВКБ ООН надає українській стороні консультативну та експертну допомогу в розробці та вдосконаленні нормативно-правової бази, галузевих стратегій, а також адміністративних процедур у сфері внутрішнього переміщення, попередження нелегальної міграції, захисту прав людини тощо. Зокрема, УВКБ ООН відіграло важливу роль у розробці та прийнятті Закону України № 921 від 24.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», державних програм та стратегій підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції переселенців, Національної стратегії у сфері прав людини. УВКБ ООН також надано сприяння у внесенні змін до Закону України «Про гуманітарну допомогу», вдосконаленні нормативних актів у сфері реєстрації та соціальної допомоги переселенцям тощо.
УВКБ ООН надає правову та психосоціальну допомогу шукачам притулку, біженцям та колишнім депортованим особам. Також УВКБ ООН надає матеріальну та фінансову допомогу найбільш вразливим категоріям біженців. Діяльність УВКБ ООН з прямого захисту охоплює добровільну репатріацію біженців та переселення тих, хто не може знайти відповідного захисту в регіоні. За фінансової підтримки Європейської Комісії, УВКБ залучається до навчання прикордонників, реконструкції та розширення пунктів розміщення, розбудови спроможності органів влади.
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців є однією з найбільш активних організацій системи ООН, які беруть участь у гуманітарному реагуванні в Україні, фокусуючись здебільшого на внутрішньо переміщених особах. Впродовж 2014 – 2021 рр. УВКБ ООН витратило в Україні понад 140 млн. дол. США для мінімізації гуманітарних наслідків російської агресії.
Крім Представництва в Києві, на сьогодні в Україні УВКБ має також 7 офісів/логістичних пунктів у містах: Дніпро, Харків, Львів, Вінниця, Ужгород, Чернівці, Одеса. Штат Представництва УВКБ налічує майже 350 співробітників, з них 80% - громадяни України.
Від початку повномасштабної війни рф проти України 24 лютого 2022 року УВКБ значно розширило свою діяльність в Україні та в країнах, які приймають вимушених переселенців з України.
У рамках Екстреного звернення ООН 2022 року (UN Flash Appeal for Ukraine) УВКБ зосередився на допомозі за такими основними напрямами:
- захист (консультації, психологічна підтримка, правова допомога),
- надання прихистку та відбудова житла (допомога у відбудові пошкодженого житла, поліпшення умов перебування у центрах ВПО);
- забезпечення непродовольчими та продовольчими товарами (речі першої необхідності, одяг, забезпечення діяльності центрів ВПО);
- координація питань розміщення у центрах ВПО та біженців;
- багатоцільова грошова (готівкова) допомога особам, які постраждали від повномасштабної агресії росії.
На цілі гуманітарної діяльності в Україні впродовж 2022 року УВКБ мобілізувало майже 654 млн. дол. США або 90% від запланованих 729,3 млн. дол. США. Понад 206 млн. дол. США було розповсюджені у вигляді грошової допомоги найбільш постраждалим громадянам, решта суми – у вигляді продуктів, товарів та послуг. УВКБ також підтримало громадян України, які перебувають в інших державах як тимчасово переміщені особи допомогою на суму 1,3 млрд. дол. США, які були мобілізовані в рамках Регіонального плану реагування для України на 2022 р.
З початку атак рф, спрямованих на руйнування енергетичної інфраструктури України, УВКБ активно залучилося до роботи установ системи ООН з постачання генераторів. Так, УВКБ закупило понад 400 генераторів, з яких 47 одиниць потужністю від 101 до 300 кВт, 113 одиниць потужністю від 31 до 100 кВт і 120 одиниць потужністю до 30 кВт. Вказані генератори розподіллено між 23 областями, переважно для пунктів обігріву та компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. Взимку 2024-2025 рр. УВКБ планує надати 420 генераторів та 2400 мобільних зарядних станцій.
Впровадження програми грошової допомоги здійснюється відповідно Меморандуму між УВКБ та Мінсоцполітики від 19.04.2022.
Для посилення координації у взаємодії з державними органами влади України УВКБ укладені меморандуми з Мінреінтеграції, Мінсоцполітики та Мінрегіоном. УВКБ також уклав меморандуми з державними обласними військовими адміністраціями, зокрема, з Чернігівською, Кіровоградською, Житомирською ОВА.
Гуманітарні операції УВКБ в Україні у 2023 р. були профінансовані на загальну суму понад 420 млн. дол. США і охопили допомогою 2,53 млн. осіб: 463 тис. – отримали грошову допомогу, 1,35 млн. – правову допомогу, консультації; 223 тис. – допомогу з житлом/тимчасовим розміщенням тощо.
Крім цього, у 2023 р. майже 672 млн. дол. США були спрямовані на підтримку 2,5 млн. українських переселенців в інших європейських країнах, насамперед тих, що межують з Україною (Молдова, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина).
Важливим елементом роботи УВКБ в Україні є проведення екстрених ремонтів та відбудови житла, яка реалізується в рамках платформи «Україна – дім» та згідно з відповідним Меморандумом, підписаним 25 січня 2023 р. між УВКБ та Віце-прем’єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Бюджет операцій УВКБ в Україні у 2024 р. в розмірі 598,9 млн. дол. США був профінансований на 57% - мобілізовано 341,3 млн. дол. США. Впродовж 2024 р. року допомогою охоплено майже 1,6 млн. осіб (грошові виплати, правова допомога та консультації; допомога з житлом/тимчасовим розміщенням тощо).
Крім цього, у 2024 р. УВКБ продовжував надавати допомогу (грошові виплати, допомога з соціально-економічною адаптацією, інформаційно-консультаційні послуги) громадянам України, які перебувають за кордоном як тимчасово переміщені особи, в рамках відповідного Регіонального плану реагування (РПР).
РПР УВКБ для підтримки тимчасово переміщених українців за кордоном у 2024 р. у сумі 1,08 млрд. дол. США був профінансований на 24,7% або на 267 млн. дол. США.
Найбільшими донорами діяльності УВКБ для України у 2024 році стали США (269,4 млн. дол. США), ЄС (87 млн. дол. США), Німеччина (61,1 млн. дол. США).
Операція УВКБ в Україні у 2025 р. з бюджетом 550 млн. дол. США залишатиметься його найбільшою операцією у світі.
16 січня 2025 р. в Києві відбулося представлення Плану гуманітарного реагування ООН в Україні та Регіонального плану реагування для допомоги тимчасовим переселенцям з України за кордоном (Regional Refugee Response Plan). Участь у заході взяли заступник Генсекретаря ООН з гуманітарних питань Т.Флетчер, Верховний комісар ООН у справах біженців Ф.Гранді, а також Заступниця Керівника Офісу Президента України І.Верещук.
Згідно з РПР на 2025-2026 рр. з бюджетом 1,24 млрд. дол. США, УВКБ разом з партнерами передбачають охопити допомогою 2,1 млн. громадян України, які перебувають на території європейських країн як тимчасово переміщені в результаті російської війни особи (в 2025 р. планується мобілізувати 690,3 млн. дол. США, у 2026 р. – 552,2 млн. дол. США).
Верховний комісар Ф.Гранді відвідав Україну з візитом 21-24 листопада 2016 р., а також шість разів після початку широкомасштабного вторгнення: 29-31 березня 2022 р., 6-9 липня 2022 р., 21-27 січня 2023 р., 19-25 січня 2024 р., 15-19 липня 2024 р. та 13-17 січня 2025 р. Під час свого січневого візиту у 2023 р. Ф.Гранді був прийнятий Президентом України, Міністром закордонних справ України, а також Віце-прем’єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад, територій та інфраструктури України. В ході липневого візиту у 2024 р. Ф.Гранді був прийнятий Президентом України та Міністром закордонних справ України. У січні 2025 р. в Києві відбулися зустрічі Ф.Гранді з Президентом України та Прем’єр-міністром України.