Управління Верховного Комісара ООН (УВКБ)
Опубліковано 05 квітня 2021 року о 13:02

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) було утворено у 1950 р. Генеральною Асамблеєю ООН. Відповідно до свого мандату, УВКБ координує міжнародні дії для забезпечення захисту біженців та вирішення їхніх проблем у всьому світі. Станом на листопад 2018 р. учасниками Конвенції 1951 р. про статус біженців та Протоколу 1967 р. до неї є 148 держав.

Мандат УВКБ був розширений рішеннями його Виконавчого комітету (102 держави-члени станом на жовтень 2019 р.) та Генеральної Асамблеї ООН на інші групи, зокрема, осіб без громадянства, шукачів притулку та репатріантів, а також для проведення операцій за певних обставин із захисту та надання гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Станом на жовтень 2019 р. 94 держава є учасниками Конвенції 1954 р. про статус осіб без громадянства та 75 держави - Конвенції 1961 р. про скорочення безгромадянства.

Станом на жовтень 2019 р. загальна чисельність працівників УВКБ складає 16803 (90% персоналу УВКБ працює в реальних польових умовах). Управління здійснює свою діяльність у 134 країнах світу, допомагаючи переміщеним особам та спеціалізуючись на широкому спектрі дисциплін, включаючи правовий захист, адміністрування, громадські послуги, державні справи та охорону здоров'я.

Згідно зі статистикою УВКБ, близько 70,8 млн. осіб у всьому світі були вимушені залишити свої домівки. Серед них 41,3 млн. ВПО; 25,9 млн. біженців і 3,5 млн. шукачів притулку. Також налічується близько 3,9 млн. осіб без громадянства.

УВКБ фінансується майже виключно за рахунок добровільних внесків: 86% - від урядів і Європейського Союзу, 3% - від інших міжурядових організацій та об'єднаних механізмів фінансування, 10% - від приватного сектору, включаючи фонди, корпорації та громадськість. Крім того, 1% отримується з бюджету ООН на адміністративні витрати, а також приймаються негрошові внески, включаючи такі предмети, як намети, ліки та вантажівки.

Штаб-квартира УВКБ знаходиться у м. Женева (Швейцарія). 11-м Верховним комісаром ООН у справах біженців є Філіппо Гранді, який зайняв посаду у 2016 р. терміном на п’ять років та був переобраний на другий термін із продовженням мандату з 1 січня 2021 р. до 30 червня 2023 р. Його попередником був Антоніу Гутерріш.

Україна та УВКБ

В Україні УВКБ почало працювати з 1994 р. Відповідно до свого мандату, Представництво УВКБ в Україні співпрацює з державними органами та, за підтримки НУО, бере участь у розробці національного законодавства з питань захисту прав біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства, а також надає гуманітарну допомогу.

З 2014 р. УВКБ підтримує український уряд та громадянське суспільство у реагуванні на вимушене переміщення ВПО з Автономної Республіки Крим та Донбасу на сході України. Представництво УВКБ надає їм юридичну, матеріальну та соціальну допомогу безпосередньо або у партнерстві з міжнародними та місцевими організаціями. Управління зосереджує свою діяльність на зміцненні прав і свобод ВПО, поліпшенні їхніх умов життя та забезпеченні довгострокових рішень.

На сьогодні в Україні УВКБ має 6 офісів/логістичних пунктів у містах: Київ, Донецьк, Луганськ, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Слов’янськ. Налічує 126 співробітників (106 - українців та 20 - міжнародників). Представництво організації очолює Пабло Матеу.

Україна є учасником Конвенції 1951 р. про статус біженців та Протоколу 1967 р. до неї з 2002 р., а також Конвенції 1954 р. про статус осіб без громадянства та Конвенції 1961 р. про скорочення безгромадянства з 2013 р.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux