Міжнародна організація праці (МОП)
Опубліковано 22 травня 2025 року о 17:39

Міжнародна організація праці (МОП) була заснована у 1919 році і є однією з найстаріших міжнародних міжурядових організацій у світі. У 1946 році МОП стала першою спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй.

МОП розробляє міжнародні трудові норми у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав людини: свободу асоціації, право на організацію, ведення колективних переговорів, заборону примусової праці, гендерну рівність тощо. Основними стратегічними цілями МОП є сприяння реалізації основоположних принципів та прав у сфері праці, створення більш широких можливостей для працівників з метою забезпечення гідної зайнятості та отримання належної оплати праці, підвищення ефективності соціального захисту для всіх верств населення, а також зміцнення трипартизму та соціального діалогу.

Статут МОП базується на двох основних принципах – універсальності та тристороннього представництва. Універсальність передбачає, перш за все, можливість вступу до Організації будь-якої держави, яка погоджується виконувати відповідні зобов’язання. Якщо цей принцип є характерним для більшості міжнародних організацій, то принцип тристороннього представництва є особливістю лише МОП. Ця Організація є єдиною у системі ООН, в якій представники роботодавців і працівників – соціальні партнери – мають однакове з представниками уряду право голосу у формуванні політики та програм діяльності МОП.

Основними органами МОП є Міжнародна конференція праці, Адміністративна рада та розташований у Женеві постійний Секретаріат – Міжнародне бюро праці (МБП). Вищим керівним органом МОП є Міжнародна конференція праці, яка збирається раз на рік у Женеві. Конференція розробляє та приймає міжнародні конвенції та рекомендації, ухвалює бюджет та програму роботи Організації, обирає Адміністративну раду МОП, слугує форумом для обговорення актуальних проблем у соціально-трудовій сфері.

Виконавчим органом МОП є Адміністративна рада, яка обирається строком на 3 роки, складається з 28 представників урядів, 14 представників роботодавців та 14 представників працівників. Адміністративна рада, яка збирається тричі на рік, розробляє програму поточної діяльності та бюджет Організації, які в подальшому розглядаються Міжнародною конференцією праці.

Діяльність МОП зосереджується на таких основних напрямах: викорінення дитячої та примусової праці, забезпечення гідної праці для жінок та чоловіків, гендерної рівності, економічного та соціального розвитку, ліквідація безробіття, сприяння рівності та усунення дискримінації у сфері праці, боротьба з ВІЛ/СНІД у сфері праці, розробка міжнародного законодавства у сфері праці, питання трудової міграції, соціального захисти, працевлаштування молоді, безпека та захист на робочих місцях.

У рамках МОП проводяться регіональні конференції, діють галузеві комітети, які опікуються проблемами окремих секторів економіки. При МОП діє Міжнародний інститут соціально-трудових проблем (Женева) та Міжнародний навчальний центр (Турін).

Чинним Генеральним директором МОП є Гілберт Ф. Хунбо (з жовтня 2022 року), який став першим африканцем на цій керівній посаді. Гілберт Ф. Хунбо зосереджує свій мандат на сприянні соціальній справедливості, боротьбі з нерівністю та дискримінацією у світі праці та досягненні кращих умов праці, приділяє особливу увагу соціальному захисту, гідній праці в глобальних ланцюгах постачання, боротьбі з дитячою та примусовою працею, захисту прав трудових мігрантів, сприянню соціальному діалогу та свободі об'єднань, забезпеченню справедливого перехідного періоду для країн, що розвиваються, та досягненню гендерної рівності.

Участь України у роботі МОП

Україна є членом Міжнародної організації праці з 1954 року. Україна ратифікувала 72 конвенції МОП (61 чинна), у т.ч. 9 з 10 фундаментальних. Зокрема, однією з останніх була ратифікація Україною у 2023 році Конвенції МОП про хімічні речовини 1990 року (№ 170).

Ключовим елементом співпраці України з МОП є реалізація Програми гідної праці, основною метою якої є сприяння гідній праці як ключовому фактору продуктивності та важливому елементу розвитку соціально-трудової галузі в Україні. Програма визначає основні цілі та очікувані результати відповідних заходів, які реалізуються МОП спільно з її тристоронніми партнерами в Україні, та включає такі пріоритетні завдання як підвищення рівня зайнятості та соціального захисту трудящих, забезпечення гендерної рівності та недискримінації на робочих місцях, налагодження ефективного соціального діалогу, покращення умов праці, впровадження міжнародно-трудових норм та стандартів.

Програма гідної праці оновлюється раз на декілька років та визначає пріоритети державної соціальної політики, визначає програми дій організацій профспілок й роботодавців України та охоплює основні сфери ринку праці, в тому числі щодо сприяння зайнятості, викорінення дитячої праці, запобігання торгівлі людьми, реформування трудового законодавства та соціального забезпечення, запобігання поширенню ВІЛ/СНІД у сфері праці, посилення превентивної культури охорони праці, сприяння реалізації основоположних принципів і прав у сфері праці.

На сьогодні реалізується Програма гідної праці для України на 2020-2024 роки, основними напрямками якої є покращення соціального діалогу, інклюзивна та продуктивна зайнятість, поліпшені умови праці та соціальний захист. Сторони розпочали підготовку нової Програми гідної праці для України на період після 2025 року. Разом з тим, враховуючи негативні наслідки російської збройної агресії на сферу праці України, на сьогодні додатково реалізується Стратегія співпраці МОП з Україною на перехідний період 2024-2025 років, яка зосереджується, в першу чергу, на подоланні негативних наслідків російської агресії шляхом збереження людського капіталу, сприяння забезпеченню трудових прав українців, в т.ч. тих, які залишили країну через війну, підтримання належних умов праці та діяльності переміщених підприємств в умовах війни, участь Організації у процесах реконструкції та відбудови України, покращення управління ринком праці, зокрема у контексті соціального діалогу та захисту відповідно до міжнародних трудових стандартів, а також надання експертизи МОП для гармонізації національного трудового та соціального законодавства України з законодавством ЄС.

Серед важливих напрямів поточної діяльності МОП в Україні, які реалізуються після початку широкомасштабної збройної агресії рф проти України, можна відзначити такі:

- підготовка оцінки перспектив ринку зайнятості Україні до 2032 року у контексті визначених українською стороною цілей досягнення росту ВВП;

- надання фахової експертизи в розробці нового Кодексу України про працю, законодавства про врегулювання колективних трудових спорів, про соціальний діалог, про безпечні умови праці; 

- експертна участь фахівців МОП в діяльності та заходах Національної тристоронньої служби примирення та посередництва в Україні;

- участь МОП в проведенні профільними міністерствами України огляду національної системи мінімальної оплати праці, в т.ч. у рамках приведення її у відповідність до стандартів ЄС;

- проведення функціонального аудиту Державної служби зайнятості України;

- участь фахівців МОП в розробці та огляді Національної демографічної стратегії України;

- надання Організацією сприяння імплементації соціальними партнерами української програми «Перехід», спрямованої на забезпечення соціального та гуманітарного захисту різних категорій працівників;

- надання фахівцями МОП експертизи Національному агентству державної служби України у адаптації національного законодавства до міжнародних стандартів праці, зокрема в питаннях реалізації права на страйк;

-   участь МОП в імплементації проєктів, які стосуються подолання наслідків нестачі трудових ресурсів в Україні в умовах війни, збереження та інтеграції осіб з обмеженими можливостями, інвалідів війни та ветеранів в ринок праці, а також визначення альтернативних модальностей догляду за дитиною для працюючих жінок в умовах війни.

Слід відзначити активну участь МОП в розробці та імплементації Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні, а також Стратегії посилення ментального здоров’я та психологічної підтримки сфери праці у рамках відповідних ініціатив Першої Леді України.

З метою посилення представленості Організації в Україні в 2024 році в Києві започатковано роботу окремого країнового офісу МОП. Керівником київського офісу МОП призначено Аїду Ліндмайєр (Німеччина). 

Разом з тим, слід відзначити, що МОП не є міжнародною організацією, яка безпосередньо здійснює фінансування розвитку чи надання фінансово-технічної допомоги або фінансових ресурсів своїм країнам-членам. Основним внеском Організації, згідно статутних документів МОП, є широка консультативна та експертна допомога країнам у сфері праці та соціального захисту.       

Реакція Міжнародної організації праці (МОП) на російську збройну агресію

Через розпочату повномасштабну збройну агресію росії проти України, 3 березня 2022 року тодішній Гендиректор МОП Гай Райдер публічно засудив російську агресію і виступив з відповідною заявою. В березні 2022 року в рамках Адміністративної ради МОП було схвалено базову резолюцію щодо агресії російської федерації проти України з точки зору мандату МОП, яка закликає рф негайно припинити збройну агресію та вивести всі свої війська з України. МОП стала першою міжнародною організацією системи ООН, яка чітко і беззастережно засудила російську агресію і схвалила відповідні рішення. Згідно з рішенням Адмінради МОП, Організація також припинила будь-яке технічне співробітництво з росією та продовжила надавати підтримку всім соціальним партнерами в Україні (Уряду, профспілками та роботодавцям) в умовах війни. Станом на сьогодні схвалено сім рішень Адмінради МОП на підтримку України з засудженням дій рф та порушень нею основоположних статутних документів МОП.

Водночас, теперішній Гендиректор МОП Г.Хунгбо утримується від публічних заяв щодо російської агресії, а на закритих зустрічах здебільшого висловлює тези і заклики до припинення вогню, наводячи паралелі з ситуацією в Газі. 

У москві продовжує роботу субрегіональний офіс МОП, який з 1959 року координує діяльність Організації у десяти країнах регіону: Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизькій Республіці, Росії, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані (у 2023 році Грузія припинила участь в роботі цього офісу). Партнери України та найбільші донори Організації продовжують ставити під сумнів доцільність продовження роботи московського офісу з огляду на незаконні дії кремля та фактичне скорочення присутності міжнародних працівників у ньому. Однак, схваленню остаточного рішення щодо цього офісу заважає позиція представників групи роботодавців в МОП, а також неактивна позиція самого Секретаріату МОП. У ситуації, що складається, для ухвалення остаточного рішення щодо перенесення субрегіонального офісу в іншу країну, принциповою є позиція Генерального директора МОП.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux