Міжнародна організація з міграції (МОМ) є міжнародною міжурядовою організацією, заснованою під час конференції у м. Брюсселі 5 грудня 1951 року. Відповідно до Статуту МОМ, метою організації є координація міжнародної міграційної політики з боку держав та міжнародних організацій, створення форуму для обговорення актуальних питань у сфері міграції, а також надання державам технічної та консультативної допомоги задля реалізації конкретних проєктів у міграційній сфері.
У рамках Стратегії МОМ основними напрямами діяльності Організації є покращення управління міграцією та забезпечення належного захисту прав мігрантів, сприяння економічному та соціальному розвитку держав завдяки міграції, заохочення та подальший розвиток Міжнародного діалогу з питань міграції, а також навчання та надання підтримки державам у розробці національних програм у сфері боротьби з торгівлею людьми, особливо жінками і дітьми, відповідно до норм міжнародного права.
Штаб-квартира МОМ знаходиться у м. Женева (Швейцарія). Посаду Генерального директора МОМ з 1 жовтня 2023 року обіймає Емі Поуп (США) терміном на п’ять років. Її попередником був Антоніу Віторіну (Португалія).
МОМ оперує мережею з 450 офісів в 150 країнах світу. На 2025 р. бюджет організації запланований на рівні 2,27 млрд. дол. США, з яких 2,18 млрд. дол. США – добровільні фінансові внески держав-донорів, 88,8 млн. дол. США – щорічні нараховані (обов’язкові) внески держав-членів МОМ. Штат організації – 22,5 тис. осіб (орієнтовно), включно з країновими офісами.
Представництво Міжнародної організації з міграції в Україні розпочало свою роботу у Києві у 1996 році – із набуттям нашою державою статусу країни-спостерігача в МОМ. У 2001 році Україна звернулась із запитом про надання їй статусу повноправної країни-члена і у 2002 році Угода про членство України в МОМ була ратифікована Верховною Радою України.
На сьогодні структура МОМ в Україні складається з головного Представництва в Києві та регіональних відділень організації в Одесі, Дніпрі, Харкові, Вінниці, Львові, Полтаві, Чернівцях, Ужгороді, Івано-Франківську, Донецьку (не функціонує) та Луганську (не функціонує). З вересня 2023 р. Главою Представництва МОМ в Україні є Алессія Ск’явон (Італія). Штат МОМ в Україні налічує 690 співробітників.
Діяльність МОМ в Україні координується Департаментом надзвичайних ситуацій та операцій штаб-квартири МОМ в Женеві (Швейцарія), а також регіональним офісом МОМ у Відні (Австрія).
В Україні МОМ працює спільно з понад 80 партнерами, центральними та місцевими органами влади, а також НУО. Представництвом МОМ в Україні підписано меморандуми про взаєморозуміння з усіма міністерствами та службами України, які опікуються питаннями міграції, та укладено місцеві угоди про партнерство з 48 громадами, які найбільше постраждали внаслідок російської агресії. Представництво МОМ в Україні є членом Національної робочої групи з гуманітарних питань, Міжкластерної координаційної групи та членом кластерів ООН з питань житла та непродовольчої допомоги, захисту, води, санітарії та гігієни в рамках Планів гуманітарного реагування ООН в Україні.
Основним мандатним напрямом діяльності МОМ в Україні є підтримка зусиль Уряду України у сфері управління міграцією та кордонами, а також протидії торгівлі людьми.
Представництво МОМ долучається також до вивчення та стимулювання створення легальних можливостей працевлаштування для українських трудових мігрантів, яких у світі нараховується від 3 до 5 млн., використання потенціалу розвитку міграції та інтеграції мігрантів, популяризації культурного розмаїття та протидії ксенофобії та нетерпимості.
За підтримки та участі МОМ було розроблено близько 50-ти українських законодавчих актів, зокрема Концепція державної міграційної політики, Закон «Про прикордонний контроль» та Закон «Про протидію торгівлі людьми». МОМ також внесла вагомий внесок в розробку Стратегії державної міграційної політики України, яка була схвалена КМУ у липні 2017 року.
Від початку російської агресії у 2014 році МОМ приділяла основну увагу проблемі ВПО та іншим постраждалим особам, зосереджуючи зусилля на таких напрямках:
- працевлаштування, мікропідприємництво та самозайнятість ВПО та осіб, постраждалих від конфлікту: під керівництвом кваліфікованих інструкторів надавалась допомога у розробці бізнес-планів для отримання грантів на придбання обладнання або на відвідання професійних курсів; проєкти реалізовувалися за сприяння ЄС, Великої Британії, Німеччини;
- розвиток соціальної інфраструктури у зонах переселення та повернення, а також підтримка стабілізації постраждалих громад: ремонт шкіл та дитячих садочків або ігрових майданчиків; покращення медичних закладів первинної ланки та акушерських пунктів; розвиток та вдосконалення інфраструктури культури та відпочинку; інші аналогічні ініціативи, спрямовані на покращення якості життя; проекти реалізовувалися за сприяння ЄС та Японії;
- грошова допомога ВПО: надання прямої фінансової допомоги для уразливих категорій ВПО, а також на покращення житлових потреб ВПО; проекти реалізовувалися за сприяння ЄС;
- національна гаряча лінія для ВПО: підтримка функціонування безкоштовної гарячої лінії з метою надання незалежної, повної та актуальної інформації для ВПО; проект реалізовувався за сприяння ЄС.
Із початком широкомасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року, МОМ істотно розширила програми гуманітарної допомоги нашій країні. Згідно з оприлюдненим 1 березня 2022 року Закликом для України, для підтримки вимушених переселенців в Україні та сусідніх країнах МОМ мобілізувала впродовж 2022 року 466 млн. дол. США на цілі гуманітарного реагування.
Впродовж 2022 – 2024 рр. організація охопила допомогою майже 7,9 млн. громадян України, з яких 2,1 млн. осіб у 2024 р., на загальну суму майже 1 млрд. дол. США. Основна допомога спрямовувалась на внутрішньо переміщених осіб та найбільш постраждалі громади і включала:
- непродовольчу допомогу;
- тимчасовий прихисток та допомогу з житлом;
- консультативно-правову допомогу (боротьба з гендерно зумовленим насильством, торгівлею людьми, допомогу з документуванням);
- медичну допомогу;
- психосоціальну підтримку та психологічну допомогу;
- пряму грошову допомогу постраждалим особам та вимушеним переселенцям;
- фінансову допомогу домогосподарствам для проходження зимового періоду;
- покращення доступу до питної води, санітарії та гігієни, зокрема шляхом проведення ремонтів та підтримки функціонування водогонів та тепломереж, доставки питної води.
У рамках підтримки процесів відновлення та відбудови впродовж двох років МОМ також підтримала фінансовими грантами 796 малих підприємств, відремонтувала/відновила 164 соціальних заклади та 11,3 тис. квартир.
Крім безпосередньої діяльності в Україні, також впродовж 2022-2024 рр. Міжнародна організація з міграції охопила допомогою на суму понад 200 млн. дол. США майже 837 тис. громадян України, які були змушені переїхати до Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини, Молдови, Румунії, Болгарії, Естонії, Латвії та Литви внаслідок повномасштабного російського вторгнення. Зокрема, тимчасові переселенці в Європі отримали допомогу з орендою житла; пряму грошову допомогу; товари першої необхідності; допомогу у сфері санітарії та гігієни; консультативно-правову допомогу; медичні послуги; психологічну допомогу та психосоціальну підтримку; допомогу із розміщенням; допомогу із доступом до соціальних послуг та економічних можливостей.
14 березня 2024 р. в Женеві Генеральний директор представила державам-донорам Стратегічний план реагування МОМ для України та сусідніх країн на 2024 – 2026 рр. з бюджетом 1,5 млрд. дол. США. Впродовж трьох років 1 114 825 000 дол. США планується виділити на цілі допомоги в Україні, решту суми – для підтримки тимчасових переселенців з нашої країни в європейських країнах. Стратегічними цілями Плану визначено діяльність у сфері: 1) захисту переміщених осіб; 2) вирішення проблеми вимушеного переміщення; 3) сприяння доступу до каналів законної міграції (підтримка мандатної діяльності МОМ у сфері управління міграцією).
Бюджет операції МОМ в Україні у 2025 р. запланований на рівні 372,25 млн. дол. США. Крім цього, на цілі підтримки тимчасових українських переселенців в Європі передбачено мобілізувати 126,15 млн. дол. США.
Організація взяла активну участь в реагуванні на гуманітарну катастрофу, спричинену підривом росією дамби Каховської ГЕС, зосереджуючись на постачанні питної води, засобів гігієни, предметів першої необхідності, а також розміщенні постраждалих громадян в колективних центрах в Миколаївській та Запорізькій областях (відповідну допомогу отримали 40 тис. осіб, також майже 40 тис. осіб ще планується охопити фінансовою підтримкою).
Представництвом МОМ, за фінансового сприяння ЄС, запроваджено в Україні Національну систему моніторингу ситуації з ВПО, метою якої є підтримка Уряду України та міжнародної донорської спільноти у збиранні та аналізі інформації щодо кількості, соціально-економічних характеристик внутрішньо переміщених осіб, а також їхніх актуальних гуманітарних потреб. Результати проведених МОМ раундів оцінок допомогли визначити актуальні гуманітарні потреби, а також напрямки та обсяги міжнародної допомоги.
На постійній основі здійснюється співробітництво причетних центральних органів виконавчої влади України з Представництвом МОМ в нашій державі у рамках проєкту: «Підтримка ЄС України: посилення інтегрованого управління кордонами та шляхів солідарності», метою якого є сприяння розвитку торгівлі та економічному відновленню України для подолання наслідків війни, шляхом управління потоками переміщення критичних товарів через визначені пункти пропуску та підвищення стійкості українських державних органів в сфері управління кордонами та міграцією. Фахівці МОМ залучені до розробки проєкту змін до Стратегії державної міграційної політики України на період до 2025 року.
Зусилля МОМ також зосереджуються на: 1) впровадженні комплексного проекту з розбудови інфраструктури надання консульських послуг Міністерства закордонних справ України; 2) відновленні українського бізнесу шляхом імплементації інструментів економічної дипломатії, експорту та залучення української діаспори за кордоном.
Діалог керівництва МОМ з Україною істотно активізувався останнім часом.
12 вересня 2022 року, перебуваючи з робочим візитом в Україні, Гендиректор МОМ Емі Поуп зустрілась з Президентом України за участі Міністра закордонних справ України. Також відбулися його зустрічі з Віце-прем’єр-міністром - Міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та Міністром охорони здоров’я України.
8-12 квітня 2024 року, перебуваючи з візитом в Україні, Генеральний директор МОМ Емі Поуп була прийнята Президентом України В.Зеленським (за участі Міністра закордонних справ України та Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України). Також були підписані дві угоди про співробітництво між МОМ та, відповідно, МЗС і Мінекономіки України.
Як відомо, Глобальна угода про безпечну, впорядковану та законну міграцію була прийнята на Конференції ООН 10-11 грудня 2018 року в Марокко, організованій МОМ, та затверджена у грудні 2018 року Генасамблеєю ООН 152 голосами, проти – 5 (США, Чехія, Угорщина, Ізраїль, Польща), 12 – утримались. Необхідно зауважити, що Україна не приєдналась до зазначеного документа у 2018 році з огляду на необхідність пріоритетного вирішення проблеми внутрішнього переміщення осіб, яка вимагала значних матеріальних та фінансових ресурсів. В оприлюдненому у цьому зв’язку спільному коментарі МЗС та ДМС було наголошено, що Україна буде готова розглянути можливість приєднання до Глобальної угоди про міграцію на пізнішому етапі після створення необхідних умов.