Рада ООН з прав людини схвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини в Україні внаслідок російської агресії»
Опубліковано 05 квітня 2023 року о 10:39

Рада ООН з прав людини схвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини в Україні внаслідок російської агресії», якою продовжено мандат Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень прав людини в Україні внаслідок російської агресії 

4 квітня ц.р. Рада ООН з прав людини схвалила ініційовану Україною резолюцію «Ситуація з правами людини в Україні внаслідок російської агресії», співавторами якої виступили 56 держав.

Ключовим практичним наслідком схвалення резолюції є продовження на наступний річний термін мандату Незалежної міжнародної комісії ООН щодо розслідування всіх порушень прав людини в Україні, який передбачає «розслідування всіх ймовірних порушень та зловживань прав людини, порушень міжнародного гуманітарного права та пов’язаних з ними злочинів в контексті російської агресії проти України, а також встановлення фактів, обставин та першопричин таких порушень та зловживань». До повноважень Комісії  належить також встановлення  винних у таких порушеннях та надання рекомендацій щодо вжиття заходів з метою припинення безкарності та забезпечення відповідальності.

Важливими елементами резолюції є заклик до російської федерації припинити незаконні насильницькі переміщення та депортацію цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, у межах України чи до російської федерації, зокрема дітей, у тому числі дітей з дитячих закладів, дітей без супроводу та дітей, розлучених із сім’єю, та вимога забезпечити безперешкодний, негайний, тривалий і безпечний доступ до них представникам і персоналу визначених міжнародних правозахисних та гуманітарних механізмів, надати достовірну та вичерпну інформацію про кількість і місцеперебування цих цивільних осіб, а також забезпечити гідне поводження з ними та їхнє безпечне повернення. Крім того, Рада ООН з прав людини закликала російську федерацію надати негайний доступ представникам міжнародних правозахисних та гуманітарних механізмів до всіх військовополонених, насильно утримуваних та депортованих осіб.

У резолюції наголошується на необхідності забезпечення відповідальності за порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права і підкреслюється необхідність продовження оперативного, незалежного та неупередженого розслідування всіх імовірних злочинів і порушень для притягнення до відповідальності винних через відповідні механізми правосуддя, у тому числі за найбільш серйозні злочини за міжнародним правом. Згадані положення можуть розглядатися в контексті зусиль України щодо створення спеціального трибуналу за злочин агресії.

У резолюціі наголошується також на важливості Конвенції ООН про запобігання злочинові геноциду і покарання за нього 1948 року та підкреслюється, що масові, серйозні та систематичні порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права можуть призвести до геноциду.

Крім того в тексті відзначається підтримка судових розглядів у Міжнародному суді ООН та Міжнародному кримінальному суді, привертається увага до ордеру МКС на арешт путіна та львової-бєлової, містяться положення щодо негативного впливу дезінформації на права людини, підтримки ініціатив щодо забезпечення продовольчої безпеки (що включає ініціативу Президента України "Зерно з України").

Резолюція була схвалена  голосами 28 членів РПЛ (Аргентина, Бельгія, Бенін, Чилі, Коста Ріка, Кот-д'Івуар, Чехія, Фінляндія, Франція, Гамбія, Грузія, Німеччина, Литва, Люксембург, Малаві, Малайзія, Мальдівська Республіка, Мексика, Чорногорія, Непал, Парагвай, Катар, Румунія, Сомалі, Україна, ОАЕ, ВБ, США), утрималися – 17 країн (Алжир, Бангладеш, Болівія, Камерун, Куба, Габон, Гондурас, Індія, Казахстан, Киргизстан, Марокко, Пакистан, Сенегал, Південна Африка, Судан, Узбекистан, В’єтнам), проти проголосували 2 (Китай, Ерітрея).

Офіційний коментар МЗС України: https://mfa.gov.ua/news/komentar-mzs-ukrayini-shchodo-shvalennya-radoyu-oon-z-prav-lyudini-rezolyuciyi-situaciya-z-pravami-lyudini-v-ukrayini-vnaslidok-rosijskoyi-agresiyi

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux