Постійне представництво України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві

Київ 04:17

Про СОТ

Світова організація торгівлі (СОТ) — міжнародна організація, метою якої є розробка системи правових норм міжнародної торгівлі та контроль за їх дотриманням. Головними цілями Організації є забезпечення функціонування системи міжнародних багатосторонніх торговельних відносин, поступове скасування митних і торговельних обмежень, забезпечення прозорості торговельних процедур, підвищення економічних можливостей країн через міжнародну торгівлю тощо.   

СОТ була створена у січні 1995 року після підписання Марракеської багатосторонньої угоди у м.Марракеш (Марокко). СОТ стала правонаступницею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), яка проіснувала з 1947 по 1994 рік.

Секретаріат СОТ знаходитьcя у Женеві, Швейцарська Конфедерація (Rue de Lausanne154 William Rappard Centre).

Очолює СОТ Генеральний директор Роберто Азeведо (з 2013 р., вдруге було переобрано у 2017 році на термін - 4 роки). 

Членами СОТ є 164 країни.

Офіційними мовами СОТ є англійська, французька та іспанська.

СОТ має свій Секретаріат. 

Конференція Міністрів СОТ є найвищим керівним органом Організації, а Генеральна Рада (до складу якої входять повноважні представники членів) має повноваження приймати рішення у періоди між Конференціями, вона виконує також функції нагляду за торговельною політикою та врегулюванням суперечок. Основоположними принципами СОТ є:

  • режим найбільшого сприяння;
  • національний режим;
  • зниження торговельних бар’єрів;
  • прозорість та передбачуваність через дотримання зобов’язань за підписаними угодами;
  • сприяння чесній конкуренції;
  • сприяння розвитку та економічному зростанню.

У рамках ГАТТ було проведено вісім раундів багатосторонніх переговорів, спрямованих на лібералізацію торгівлі, скасування тарифних обмежень та зниження митних зборів. У ході переговорів було укладено угоди, що формують основу нормативно-правової бази СОТ, основними з яких є ГАТТ, Генеральна Угода з торгівлі послугами (ГАТС), Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС), Угода про врегулювання суперечок, Угода про сільське господарство, Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, Угода про технічні бар'єри в торгівлі, Угода про правила походження, Угода про субсидії та компенсаційні заходи, Угода про захисні заходи таУгода із спрощення процедур торгівлі. 

Основними функціями СОТ є:

Більш детальну інформацію щодо діяльності Світової організації на сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі України.

Світова організація торгівлі