Постійне представництво України при відділенні ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві

, Київ 23:57

У Женеві проходить друга сесія Підготовчого комітету Конференції з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї

26 квітня, 11:54

З 23 квітня 2018 р. у Женеві проходить друга сесія Підготовчого комітету Конференції з розгляду дії Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) 2020 р.

Під час заходу обговорюються, серед іншого, нагальні питання імплементації ДНЯЗ, зокрема в контексті забезпечення нерозповсюдження ядерної зброї та роззброєння, подолання зростаючих викликів у цій сфері. Переважною більшістю учасників сесії підкреслюється важливість Договору, як ключового міжнародного інструменту у галузі підтримання міжнародного миру і безпеки, відзначається відданість його положенням й принципам, акцентується на необхідності якнайскорішого досягнення прогресу у ядерному роззброєнні.

Постпред України в Женеві Ю.Клименко у своєму виступі в ході загальних дебатів в рамках заходу, зокрема, привернув увагу до грубого порушення РФ Будапештського меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до ДНЯЗ, розгортання засобів доставки ядерної зброї в тимчасово окупованому Росією Криму, що становить безпосередню загрозу міжнародному режиму, передбаченому Договором. Українська сторона висловилась за вироблення міжнародного юридично-зобов’язуючого документу щодо «негативних» гарантій безпеки з боку ядерних держав, який би передбачав, в т.ч., й військову підтримку в разі загрози територіальній цілісності неядерної держави. Учасників сесії було закликано якомога скоріше розпочати переговори з питань Договору про заборону виробництва матеріалів, що розщеплюються, для ядерної зброї або інших ядерних вибухових пристроїв в рамках Конференції з роззброєння; акцентувалось на необхідності універсалізації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Також було поінформовано про зусилля нашої держави, спрямовані на забезпечення та посилення фізичної безпеки на об’єктах української ядерної інфраструктури.

Друга сесія Підготовчого комітету Конференції з розгляду дії ДНЯЗ триватиме до 4 травня 2018 р.